حفظ بازارهای صادراتی در شرایط سخت

محمود ابطحی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه بازار صادراتی پسته ایران قدمتی صد ساله دارد، اظهار کرد: پسته یکی از محصولات مهم صادرات غیرنفتی است که حفظ بازارهای خارجی و مشتریان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی ادامه داد: این محصول جزء معدود محصولات کشاورزی مزیت دار کشور به شمار می‌رود که همواره ارزی آوری خوبی برای کشور داشته است.

ابطحی با اشاره به مشکلات تولید و صادرات پسته در سالجاری، گفت: علاوه بر کاهش تولید، مشکلات ناشی از تشدید تحریم‌ها همچون نقل و انتقال ارز،صادرات پسته را مانند سایر محصولات تحت تاثیر قرار داد، اما فعالان این حوزه با تمام توان خود بازار پسته ایرانی را در مقابل رقبا حفظ کردند.

وی اضافه کرد: البته میزان صادرات به شکل چشمگیری کاهش یافته به نحوی که در دو ماهه مهر و آبان میزان صادرات 8 هزار تن بود در حالی سال گذشته در همین مقطع زمانی 50 هزارتن پسته صادر کردیم.

ابطحی در پاسخ به این پرسش که وضعیت تولید و صادرات در سال آینده راچگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: هر چند در سال آور تولید پسته هستیم، اما برای اعلام وضعیت تولید و صادرات سال آینده هنوز زود است.

رییس انجمن پسته ایران افزود: علی رغم بارندگی‌ها گزارش‌های شفاهی از باغات نشان می‌دهد وضعیت تولید پسته رقم فندقی خوب نیست، پسته کله قوچی نیز در حد متوسط است و تنها رقم احمدآبادی نسبت به بقیه ارقام شرایط بهتری دارد.

ابطحی در پایان ابزار امیداوری کرد: با ایمن ماندن باغات پسته از تغییرات آب و هوایی در پایان اسفند تولید این محصول شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داشته باشد.

منبع: اقتصاد آنلاین

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply